sobota, 20 października 2012

jakie kolory widzą koty


Kiedy byłam dzieckiem nie było zbyt wielu publikacji na temat życia i zachowania kotów. Na wsi nikt nie chodził z kotem do weterynarza (choć w tej kwestii pewnie niewiele się zmieniło…), a kastracje i sterylizacje były sporadyczne i na ogół spowodowane problemami zdrowotnymi
Tak jak z biegiem lat zmieniała się wiedza Polaków dotycząca dbania o koty tak zmieniały się poglądy naukowców na temat tego jakie kolory widzą koty.


Pamiętam, że kiedy trafiła do rodzinnego domu moja ukochana kotka Sara (kiedyś poświęcę jej osobny post), moja mama wyczytała gdzieś, że ponoć koty najlepiej widzą kolor czerwony dlatego Sara dostała miseczkę na jedzenie w takim właśnie kolorze ;))

Jak pokazuje poniższy tekst, teza ta ponoć nie była prawdziwa.

W porównaniu z dotychczasowymi poglądami, że koty w ogóle nie dostrzegają kolorów i widzą świat czarno-biały i tak jest to ogromny postęp. Dzięki eksperymentom wiadomo już, że kot widzi i odróżnia barwy, chociaż nieco inaczej niż człowiek. Badacze nie są w stanie jednoznacznie określić, jakie kolory ma świat widziany kocimi oczami. Różne źródła podają często sprzeczne ze sobą informacje.
Najwięcej danych potwierdza jednak, że najlepiej widzą światło o krótkiej i średniej długości fali, a więc kolory: fioletowy i niebieski, cały zakres zielonego oraz żółty i potrafią je odróżniać od siebie, natomiast nie dostrzegają i nie odróżniają w ogóle gamy czerwieni. Kolory: czerwony, pomarańczowy i brązowy znajdują się poza zakresem kocich możliwości i są postrzegane jako różne odcienie szarości lub niebiesko-fioletowego. Barwy widziane przez kota są też zdecydowanie mniej intensywne, nieco wypłowiałe. Koty doskonale radzą sobie za to z rozmaitymi subtelnymi odcieniami szarości, dzięki czemu łatwiej rozpoznają przedmioty przy bardzo ograniczonej ilości światła. W dzień koty mają znacznie gorszy i mniej ostry wzrok niż ludzie - aby widzieć wyraźnie i ostro jakiś przedmiot, kot musi się znajdować w odległości 6 metrów, natomiast człowiek widziałby go już z 30 metrów.”*

Oczywiście żadne badanie naukowców nie są w stanie na 100% stwierdzić jak zwierzęta postrzegają świat. Są to jedynie  wnioski wyciągnięte na postawie budowy oczu i wiedzy na jakie długości fali reagują ich fotoreceptory.

Ja jednak, obserwując mojego Lucka, chyba nie zgodzę się poglądami naukowców, że koty nie dostrzegają czerwieni. Jak pokazują zdjęcia Lucenty ma wielką słabość do jedzenia w czerwonym kolorze ;))

*Cytat pochodzi z artykułu „Kolory kociego świata” ŚwiatKotów.pl


21 komentarzy:

 1. Interesujące. :) Kiedyś sporo się naszukałam różnych artykułów o tym, jak widzą zwierzęta i faktycznie w większości znalazły się jakieś niezbieżności. Stuprocentowo mogę się natomiast zgodzić z powyższą tezą - tak naprawdę nie jesteśmy w stanie całkowicie stwierdzić, jak widzi pies czy kot. Pewne zwierzęce tajemnice pozostaną tajemnicami. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I myślę, że te zwierzęce tajemnice są najbardziej intrygujące :)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy post. Ale jednak myślę, że naukowcy wcale nie wiedzą jak widzą koty, a piszą :P :P :P
  na to dowodem jest Twój Lucek :P :D :D :D
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym to raczej ujęła, że wydaje im się, że wiedzą i dlatego piszą;)
   Pozdrawiam również!

   Usuń
 3. Interesujący post ;) Zgodzę się z Martczką, że pewne zwierzęce tajemnice pozostaną tajemnicami, a najpilniej strzeżone pewnie będą te kocie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale czyż nie tajemnice nas najbardziej fascynują? ;)

   Usuń
 4. Z tym widzeniem kotów nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To co podałaś, to jest tylko jedna z krążących opinii. Jedne mówią o wybiórczym rozróżnianiu kolorów, drugie o braku rozróżniania, jeszcze inne o tym, że koty rozróżniają kolory na zasadzie zestawienia ich. Co jakiś czas pojawiają się różne, sprzeczne rewelacje na ten temat. Trochę dziwne, że jeszcze nie odkryto tego, przy tak zaawansowanej technice jaką dysponujemy. Troszkę to wygląda tak, jakby prowadzono badania dla samego badania a nie dla rezultatu. Wydaje mi się, że naukowcy nie uwzględniają tego, że koty podobnie jak i inne zwierzęta, głównie kierują się słuchem i węchem, więc wybór jakiegoś koloru w testach może być zupełnie przypadkowy. Kolory też mają swoje ciepło to też jest ważne w postrzeganiu. Kot będzie szukał innych bodźców wzrokowych niż ludzie, bo i inne rzeczy go interesują. Naukowcy niech się lepiej wezmą za opracowywanie szczepionek i lekarstw na ciężkie choroby zamiast publikować bzdurne rewelacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, najważniejszą rzeczą jest przeciwdziałanie chorobom i opracowywanie metod leczenia. Ale myślę, że właśnie to, że naukowcy przy tak zaawansowanej technice nie są w stanie na 100% określić jak zwierzęta postrzegają świat nie daje im spać po nocach ;)

   Usuń
  2. Nie potrafią, bo do badań podchodzą stereotypowo. Wpuścił bym im na noc Mefisto do sypialni, co by im przebieżkę po głowach zrobił i paszczowo obwieścił: "widzę cię naukowcu zakichany!" :)))

   Usuń
 5. Ja również się nie zgodzę... :). Dlaczego akurat czerwony laser wzbudzałby u kotów takie emocje? :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie się zawsze wydawało, że koty najlepiej widzą czerwień...

  OdpowiedzUsuń
 7. Lucek pięknie wyszedł na wszystkich tych zdjęciach i jestem pod wrażeniem apetytu na truskawki i malinki, bo Panna Miau niestety nie tknie właściwie żadnych owoców:) ...kurcze naszła mnie ochota na truskawki...:D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. On tak naprawdę to kradnie te owoce do zabawy, czasem tylko coś tam skubnie, ale bardziej jest warzywnolubny niż owocolubny ;)) Z takich dziwniejszych rzeczy, które lubi jeść to są wafle ryżowe ;))

   Usuń
 8. Malinkami to mógłby sie ze mna podzielić ...:-))

  Najlepiej to koty chyba widzą CZARNY ... hehe , zawsze się kładą na czarnych ciuchach i z szafy tez takie wyciągają :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam najwięcej szarych ciuchów, a one nieźle maskują kocie kłaczki , hihi.
   Malinkami chętnie byśmy się podzielili, ale wszystkie zjedzone ;)

   Usuń
 9. Jaki ciekawy temat, muszę przetestować moje koteczki :-)
  A Lucek taki piękny , te futerko i te oczy , cudne :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lucek znów się zaczerwienił od tych komplementów ;))
   Dziękujemy Krysiu:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...